WordPress Eski Yazı Ekleme Sayfası Nasıl Geri Getirilir?

Wordpress eski yazı nasıl düzenlenir?

WordPress’in yeni yazı ekleme editörü çoğu kullanıcı tarafından beğeni ile karşılanmadı ve bunun sonucunda klasik wordpress editörü eklenti halinde kullanıcılara sunuldu.

WordPress için 5.0 güncellemesi çıkmasıyla birlikte uzun yıllardır kullanılan klasik editörün yerini Gutenberg adı verilen bir editör aldı. Ancak pek çok kullanıcı bu yeni editörden memnun olmadı ve bu sebeble pek çok WordPress kullanıcısı internet sitelerinin metin editörünü eski haline getirebilmek için çare aramaya başladı. Bu soruna çözüm olması için bir eklenti yapıldı ve şu ana kadar 5 milyon’dan fazla indirildi.

GutenBerg metin editörünün ciddi eksiklikleri olmasına karşın kullanışlı bir editör olarak lanse edildi. Tam aksine kullanıcılar tarafından kullanışsız bir editör olarak görüldü ve olumsuz yorumlar aldı. Uyumluluk sorunları ve pek çok fonksiyonun göz altından uzaklaştırılmış olması kullanıcılar tarafından hoş karşılanmadı. Bu bahsedeceğimiz eklenti sayesinde WordPress yazı ekleme sayfası eski haline dönüyor.

İndireceğimiz eklentinin ismi Klasik düzenleyici (Classic Editor). Eklentiyi yükleyebilmek için aşağıda ki adımları sırayla yapmak gerekiyor.

1.İlk olarak WordPress admin panelinizi açın ve sol kısımdan Eklentiler > Yeni ekle adımlarını takip edin.
2.Arama kutucuğuna Klasik Düzenleyici yazıp açılan Klasik Düzenleyici adlı uygulamayı yükleyin.
3.Eklentiler sayfasına gidip klasik düzenleyiciyi etkinleştirin.

Etkinleştirdikten sonra yeni yazı ekleme sayfanız tıpkı eskiden olduğu gibi açılacaktır. Eklentinin ayarlarını değiştirmek için Yüklü Eklentiler sekmesinden söz konusu eklentinin ayarlarını açıp, varsayılan editör gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*