Google’dan Uyarı! Bu Uygulamaları Silin

Telefondan hani uygulamaların silinmesi gerek?

Google, geçtiğimiz günlerde telefondan silinmesi gereken uygulamalar hakkında bir liste paylaştı. İçinde bilgi çalan cihazlara zarar veren yazılımlar olduğu belirtilen bu uygulmaları kaldırılması tavsiye ediliyor. Telefondan silinmesi gereken uygulamalar listesinin incelenmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Dünya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve dünyanın en çok kullanılan aram motoru konumunda bulunan Google, aynı zamanda Android piyasasının en büyük uygulama marketinin sahibidir. Çok sıkı denetimler olmasına rağmen Google Play Store’da güvenlik riski oluşturma ihtimali olan uygulamalar bulunmaktadır. Play Store’dan ayrıca başka marketlerde bulunmaktadır, kullanıcılar buralardan veya direk apk olarak bazı uygulamaları kurabilmektedirler. Böyle durumlara karşı Google kullanıcıları uyardı. Yayınladığı listedeki uygulamaların telefonlarda bulunmaması gerektiğini belirtti. Bu tür güvenlik açığı oluşturan oluşturan farklı tür uygulama adı altında kendilerinin kurdurulmasını sağlıyor. Fotoğraf düzenleme uygulaması, telefon hızlandırma uygulaması, ekran kilitleme uygulaması gibi kimlikler ile çeşitli güvenlik açığı oluşturan uygulamalar her gün binlerce insan tarafından kuruluyor. Bu tür tehlikeli durumlarda karşı karşıya kalmamak için bilinmeyen ve güvenilmeyen yayıncıların uygulamaları kurulmamalıdır. Eğer Google tarafından belirtilen uygulmalardan herhangi biri telefonunuzda yüklüyse en kısa zamanda bu uygulamaları kaldırmalısınız. Kredi kartı bilgileri, kişisel bilgileriniz vb. bilgilerin güvenliğini sağlamak için uygulama listesinizi sürekli kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

Bu uygulamalardan biri Call Recorder adındaki telefon görüşmelerinizin kaydını tutan bir uygulama, Google bu uygulamanın gizliden gizliye sesinizi üçüncü parti uygulamalarla da paylaştığını belirtiyor. İkinci bir uygulama olan SmartSwipe, telefonunuza yüklüyse hemen kaldırın, Google bu uygulamanın kredi kartı bilgilerinizi çalma riski bulunduğunu belirterek liste almış bulunuyor. Telefonu hızlandırdığını söyleyen uygulamalardan biri olan Realtime Booster bilgilerinizin çalınma riski teşkil ediyor.

Google’ın silinmesini önerdiği diğer uygulamalar ise şu şekilde:

ArtArt Filter
PhotoArt Editor
Art Filter Photo Effects
Cartoon Effect
Cartoon Art Photo
Filter Photo
Awesome Cartoon
Cartoon Art Photo
Prizma Photo Effect
Art Filter Photo Editor
Fill Art Photo Editor
Art Flip Photo Editing
Editor Magic
CameraSuper
CameraArt
Effects for Photo
Pixture
Photo Art Effect
Cartoon Photo Filter
Horizon Beauty

Diğer teknoloji içeriklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*