Organizasyonlarda Yapay Zeka Kullanımı Nasıl Hızlandırılır?

Herhangi bir iş yayını veya dijital günlüğü bugün açın ve Yapay veya Arttırılmış Zekanın işinizi nereye götüreceği hakkında size çok büyük bilgiler verecektir.Gerçek şu ki, Yapay Zeka yalnızca sağlık, bakım, finans, perakende veya imalat sektörlerinde olsanız bile, tüm işinizi bu teknolojiye dönüştürecektir.

Bilgi teknolojisinin (IT) temel görevi ve değerini ölçme şeklimiz bir çarpma noktasına ulaşmıştır. Artık yalnızca süreç otomasyonu ve iş mantığını kodlamakla ilgilidir.

Yeni trend, derin öğrenme ve yapay zeka ya da IBM’in dediği gibi bilişsel bilgi işlem konusuna büyük ilgi gösteriyor. IDC’ye göre, yapay zeka ile ilgili donanım ve yazılıma yapılacak global harcamalar 2021’de 57,6 milyar doları aşacak ve bu yıl harcanacak olan 12 milyar dolardan yaklaşık beş kat artacak. Yapay Zeka’nın asıl vaadi, uygulanabilir öngörüleri ortaya çıkarmaktır aksi halde büyük miktarlarda veri sıkıştırabilir. Bu verilerin çoğu, yazılı raporlar, dergiler, videolar, sosyal medya mesajları veya konuşulan kelimeler gibi şeyler tarafından üretilen veriler gibi yapılandırılmamış verilerdir.IBM Watson’ı ve güçlü yapay zeka bulut platformunu tanıttıktan sonra, bu yeni çağın bilgisayar kullanmasını yeniden keşfetme yolculuğuna devam ediyor. IBM yetkilisi “Bilişsel iş yükünün yeni taleplerini karşılamak için onu öğrendik, yazılımın temelini oluşturan algoritmalar ve matematiklerden onu ve onu çalıştıran buluta sürükleyecek donanıma kadar her şeyi değiştirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Analizi çıkarmak için aşırı yükleyiciler olan derin öğrenme ve yapay zeka kullanan organizasyonlar, çok büyük veri setlerini almak ve analiz etmek için doğru mimari kullanmaları gerekir. Ve bunu şimşek hızında veya rakiplerinizden daha hızlı yapmanız gerekir. IBM, Yapay Zeka Dönemi’nin benzersiz taleplerini karşılamak için inşa edilen yeni sistemleri açıklamaya başladı. Özellikle Yapay Zeka için tasarlanmış ilk işlemci olan POWER9’un yanı sıra, yeni nesil POWER9 tabanlı IBM Güç Sistemi AC922’yi tanıtacaklar. Bu yeni Güç Sistemleri kendi başına güçlü ancak aynı zamanda, yeni bilişsel algoritmaları güçlendirmek için matematik ve bilgi işlem tipini hızlandıran grafik işlemci üniteleri (GPU’lar) gibi uzmanlaşmış silikonu kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuç, her endüstrideki müşteriler için dönüşümsel sonuçlara yol açabilecek bilgiler için bir yapay zeka süper yoldur.

IBM Engineer, Stefanie Chiras, with the IBM Power System AC922. (Photo: Jack Plunkett).

ABD Enerji Bakanlığı (DOE) yakında dünyanın en güçlü süper bilgisayarları arasında yer alacak olan Summit ve Sierra süper bilgisayarları ile POWER9 işlemcileri ve eşi NVIDIA’nın en yeni Volta tabanlı Tesla GPU’ları ile donatılmıştır. DOE’nin amacı, dünyanın en hızlı süper bilgisayarını 200 Petaflops’a oluşturmak ve her saniye bir milyon kez, iki milyar hesap yapabilmeye sahip olmaktır. Bu, dünyanın en karmaşık problemlerini çözmeye yönelik muazzam bir bilgi işlem gücü.

IBM, yeniliklerin müşterilerin dinamik altyapı ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesini sağlayarak “yenilik koruması” olarak gördüğümüz, açık bir ekosisteme olduğu kadar, silikon, donanım ve yazılım alanlarında da yeni gelişmelere öncülük etmeyi sürdürüyor. PowerAI üzerinde Dağıtılmış Derin Öğrenme gibi IBM Research inovasyonlarına girerken, bilişsel altyapıya hem entegre bir yaklaşım, hem birlikte çalışmak üzere optimize edilmiş hem yazılım hem de donanıma sahip olduğumuza inanıyoruz. Yapay Zeka’nın asıl vaadi, endüstrileri ve meslekleri temelde dönüştürmektir. Hedef, müşterilerin ve piyasaların, risklerin ve fırsatların yeni bir anlayışını sağlamak, kuruluşlar ve toplum için yenilikte yeni sınırlar açmaktır.

Kaynaklar:
-https://www.ibm.com/blogs/think/2017/12/accelerating-ai/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*