C# Programlama Dili Nedir? – #1

C# Programlama Dilinde Hello World Nasıl Yazılır?

C# programlama dili, günümüzün en çok kullanılan programlama dillerinden biridir. C# programlama dili ile ilgili serimizin ilk yazısına başlıyoruz.

C#, 2000 yılında Microsoft tarafından geliştirilmiş yeni nesil bir programlama dilidir. Microsoft tarafından geliştirilen .NET Teknolojisi dillerinden biridir.
Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır.
C programlama dili ailesinin bir üyesidir. Bilindiği gibi C dilinde ++ operatörü bir arttırım anlamına gelmektedir. C++ dili de C programlama artırılmış hali anlamı ile nesne yönelim eklenerek (C With Classes) o adı almıştır. C# dilinde bir ++ operatörü daha eklenerek (C++)++) bir adım daha ileriye götürülmüş ve tamamen nesne yönelimli hale gelmiş bir programlama dili ortaya çıkmıştır. Bu operstörler yaklaştırılarak bir melodi anahtarı olan C# Major kullanılmıştır.

Dilin Tasarlanma Aşaması

C# programlama dilinin tasarımında liderliği Pascal, Delphi derleyicileri ve J++ programlama dilinin tasarımlarıyla bilinen Anders Hejlsberg yapmıştır.
C# da Java gibi C ve C++ sözdizimine benzer bir kod yapısındadır. .NET kütüphanelerini kullanmak amacıyla yazılan programların çalıştığı bilgisayarlarda uyumlu bir kütüphanenin ve yorumlayıcının bulunması gereklidir. En yaygın kütüphaneler .NET Framework, Portable.Net, Monodur.
Nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesinde en etkin ve aktif rol oynayan programlama dillerinden biridir. Büyük bir çoğunluk tarafından .NET platformunun anadili olduğu kanısı hakimdir.
C#, .NET orta seviyeli programlama dillerinden biridir. Bu terim şu anlama geliyor, hem makine diline hem de insan algısına eşit seviyededir. Buradaki orta ifadesi dilin gücünü değil makine dili ile günlük konuşma diline olan mesafesini göstermektedir. Örneğin; Visual Basic .NET (VB.NET) yüksek seviyeli bir dildir dersek bu, dilin insanların günlük yaşantılarında konuşma biçimine yakın şekilde yazıldığını ifade etmektedir. Dolayısıyla VB.NET, C#.NET’ten daha güçlü bir dildir diyemeyiz.

ECMA tarafından C# dilinin tasarım hedefleri şöyle sıralanır:

*C# basit, modern, genel-amaçlı, nesneye yönelik programlama dili olarak tasarlanmıştır.

*Çünkü yazılımın sağlamlılığı, güvenirliliği ve programcıların üretkenliliği önemlidir. C# yazılım dili, güçlü tipleme kontrolü (strong type checking), dizin sınırlar kontrolü (array bounds checking), tanımlanmamış değişkenlerin kullanım tespiti, (source code portability), ve otomatik artık veri toplama gibi özelliklerine sahiptir.

*Programcı portatifliği özellikle C ve C++ dilleri ile tecrübesi olanlar için çok önemlidir.

*Enternasyonal hale koymak için verilen destek çok önemlidir.

*C# programlama dili sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte C# programlama dili en basit işlevselli fonksiyondan işletim sistemini kullanan en teferruatlısına kadar kapsamaktadır.

*C# uygulamaları hafıza ve işlemci gereksinimleri ile tutumlu olmak uzere tasarlanmıştır. Buna rağmen C# programlama dili performans açısından C veya assembly dili ile rekabet etmek için tasarlanmamıştır.

Merhaba Dünya Kodu

using System;

namespace ConsoleApp2
{
class Program
{
static void Main(string[] args)
{
Console.WriteLine(“Hello World”);
}
}
}

C# programlama dilinin sıradaki yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*