Arduino Nedir?

Arduino, elektronik projeleri oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur.

Arduino, hem fiziksel olarak programlanabilir bir devre kartı (çoğunlukla bir mikro denetleyici olarak anılır) hem de bilgisayarınızda çalışan ve fiziksel kartı yazmak ve bilgisayar kodunu yüklemek için kullanılan IDE (Integrated Development Environment) yazılımından oluşur.

Arduino platformu, kısa zamanda elektroniğe başlayacak insanlar arasında popüler oldu. Birçok önceki programlanabilir devre kartının aksine, Arduino’nun yeni bir kod yüklemesi için ayrı bir donanıma (programcı) ihtiyaç yok – yalnızca bir USB kablosu programı yüklemek için yeterli oluyor. Ayrıca Arduino IDE, programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran basitleştirilmiş bir C ++ sürümü kullanıyor. Son olarak, Arduino, mikro denetleyicinin işlevlerini daha erişilebilir bir pakete dönüştüren standart bir form faktörü sağlıyor.

Arduino tasarımları çeşitli mikroişlemciler ve denetleyiciler kullanmaktadır. Kartlar, çeşitli genişletme kartlarına ve diğer devrelere bağlanabilen dijital ve analog giriş / çıkış (I / O) pim setleriyle donatılmıştır. Kartlar, kişisel bilgisayarlardan program yüklemek için kullanılan bazı modellerde Evrensel Seri Veri Yolu (USB) de dahil olmak üzere seri iletişim arabirimlerine sahiptir. Geleneksel bir derleyici araç zincirinin kullanımına ek olarak, Arduino İşleme dili projesine dayalı bir entegre geliştirme ortamı (IDE) sağlar.

Arduino projesi, 2003 yılında Ivrea, İtalya’daki Ivrea Etkileşim Tasarımı Enstitüsü öğrencilerine yönelik bir program olarak başlatıldı. Profesyoneller için, çevreyle etkileşim içindeki cihazları sensörler ve algılayıcılar kullanarak düşük maliyetli ve kolay bir şekilde sunması amaçlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*