Call of Juarez (2006) Oyun İncelemesi

Call of Juarez nasıl bir oyun?

İlk oyun incelemesi olarak eski bir western oyunu ile başlayacağız. Call of Juarez (2006) oyun incelemesi ile oyunun oynanışı, hikayesi ve belirli mekanikler hakkında bilgiler vereceğiz. Call of Juarez (2006) oyun incelemesi ve oyun hakkında bilgilere başlıyoruz.

Öncelikle oyun hakkında bilgiler vererek başlayalım. Call of Juarez, Techland tarafından geliştirilen 2006 birinci şahıs nişancı Western video oyunudur. Microsoft Windows için Eylül 2006’da Avrupa’da Focus Home Interactive tarafından ve Haziran 2007’de Kuzey Amerika’da Ubisoft tarafından yayınlandı. 2007’de dünya çapında Ubisoft tarafından yayınlanan Xbox 360’a taşındı. Mart 2011’de Xbox Live’da piyasaya sürüldü. Oyunun Kuzey Amerika PC sürümü, Windows Vista ve DirectX 10 için optimize edilmiş ilk PC oyunlarından biriydi. Call of Juarez, Call of Juarez serisinin ilk oyunudur.

Call of Juarez karakteri Billy Candle kimdir?
Billy “Candle”

Call of Juarez’de, her biri farklı bir oyun tarzına sahip kahramanları kontrol ettiğimiz birinci şahıs bir nişancıdır: Billy “Candle” ve Ray McCall. Billy’nin bölümleri kısmen gizliliğe dayalı, Ray McCall’un görevleri ise daha geleneksel aksiyon bölümlerinden oluşmaktadır.

Oyun hikaye olarak akıcı bir yapıya sahip oyunun başlarında iki karakteri de nasıl yöneteceğimizi anlatan bölümler ile başlıyor. Hikaye yapısı gittikçe daha da açılan bir yapıya sahip olmakla beraber oyuncu da merak uyandırmayı başarabiliyor. Genel olarak çok zorlayacak geçilmesi aşırı zor hikayeyi bölen bölümler bulunmuyor. Sadece hikayenin sonu biraz hızlı tamamlanmaya çalışılması izlenimi yaratıyor. Bu durum gözle görülür bir sorun oluşturmuyor.

Oynanış Hakkında Bilgiler

Oyun içi mekaniklere gelirsek Billy karakterinde özel olarak kırbaç ve ok silahları bulunuyor. Kırbaç ile ağaçları yakalayıp tırmanma veya büyük bir boşluktan atlama için  kullanıyoruz, ayrıca hasar vermek için de kullanılabiliyor ama verdiği hasar değeri oldukça düşük. Ok mekaniğine gelince oyunun en eğlenceli kısımlarından gösterilebilir.Billy karakterini oynarken çoğu zaman silah ve tüfekleri bırakıp ok ile oynama isteğiniz uyanacağını söyleyebilirim. Özellikle gizlilik gerektiren bölümlerde o atmosferi yaşatma konusunda çok yardımcı oluyor. Ray karakteri daha klasik aksiyon karakteri olarak karşımıza çıkıyor, daha iyi silah ve tüfek kullanıyor.Bazı bölümler daha gelişmiş otomatik silahlar ile westernin yeni silahlarla tanıştığı dönemi tanıma şansımız oluyor. Sürekli sesli ve aksiyonlu bölümlerde size o western havasını yaşatıyor.

Call of Juarez karakteri Reverend Ray kimdir?
Ray “Reverend” McCall

Grafik konusuna değinecek olursak, 2006da çıkmış bir oyuna göre iyi grafiklere sahip bir oyun ile karşı karşıyayız. Şuan sistemler de göze batmayan grafiklere sahip. Nostaljik bir hava ile western oyunu oynamak isteyenler için önerebileceğim bir oyundur. Her ne kadar açık dünya olmasa da açık alanlar da at koşturabileceğiniz av yapabileceğiniz farklı görevlerle sizi dinlendirebilecek bir oyun olan Call of Juarez ana ve yan görevler ile beraber 7-8 saatlik bir deneyim sunuyor.

Call of Juarez oyununa Steam üzerinden ulaşabilirsiniz.

*Call of Juarez Hileler

Call of Juarez oyunun geçemediğiniz zorlandığınız bölümler de destek olması için bazı hileler bulunuyor. Bu hileleri konsolu açıp ((~) tuşuna basın) sonrasında aşağıdaki kodları girerek etkin hale getirebilirsiniz.

Cheat.God(1) – Ölümsüzlüğü aktif eder.
Cheat.God(0) – Ölümsüzlüğü kapatır.
Cheat.GiveAmmo() – Cephaneyi fuller.
Cheat.GiveRifle() – Keskin nişancı tüfeği verir.
Cheat.GiveDynamite() – Dinamit verir.
Cheat.Heal() – Sağlığınızı 100ler.
Cheat.MagicAmmo(1) – Sınırsız cephane şarjör değiştiremezsiniz.
Cheat.MagicAmmo(0) – Sınısız cephane özelliğini kapatır.

 

Bilgisayar oyunları ile ilgili diğer yazılarımızı bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*