Dünya Kuantum için Hazır

Bugün dünya, kuantum hesaplama hazırlığına doğru büyük bir sıçrama yaptı. Fortune 500 şirketlerini, akademisyenleri ve hükümeti temsil eden bir düzine uluslararası kuruluş, yeni oluşturulmuş IBM Q Network’e katıldı. Bununla birlikte, IBM’in geçtiğimiz günlerde duyurulan 20 qubit ticari sistemi ve yakında yeni nesil 50 qubit işlemcisini kullanan, kuantum bilgisayar uygulamasının bilimsel ve ticari uygulamaları oluşturulmaya başlanacak.

Pekala, Kuantum için hazır olmak ne demek?

Hepimiz, kuantum hesaplamanın neden bu kadar heyecanlandırmasının sebeplerini biliyoruz. Klasik bilgisayarlar, toplum olarak elde ettiğimiz muazzam gelişmelere rağmen, tarihte uygulanabilir sorunları çözmek için yeterli bellek veya işlem gücüne sahip değiller. Bulut yoluyla klasik bilgisayarlarla çalışan kuantum bilgisayarlar, bunların en azından bir kısmı için cevap olabilir.

Kuantum bilgisayarların vaadiyle ilgili okumuş olduğunuz şeylerin çoğunun hatalardan arınmaya (muhtemelen on yıl veya daha uzaktaki bir hedefe) ihtiyaç duyacağı doğrudur. Ancak, hesaplama avantajının ilk işaretlerinin, şu anda ortaya çıkan daha yakın kuantum bilgisayarlarla elde edilebileceği bekleniyor. IBM Q sistemleri bugün dünyanın herhangi bir yerindeki en ileri süper iletken evrensel kuantum bilgisayarlardır. Bu sistemler ile, IBM bilim adamları kimya, optimizasyon ve makine öğrenimi alanlarındaki uygulamalarla “kuantum avantaj” ın ilk örneklerini göstermeye başladılar.

IBM Research, çalışmalarını uzun süredir dünyayla paylaşıyor. IBM Research ekibi son 40 yılda kuantum bilgi araştırma topluluğunda aktif ve hevesli katılımcılar olarak bulundular, hem öncü, hem de temel çalışmalardan öğrenip katkıda bulunmaya devam ettiler. Ücretsiz ve kamusal IBM Q Experience sayesinde, QISKit adlı açık kaynak kodlu bir işbirlikçi yazılım geliştirme kiti ve araştırma yayınlarıyla birlikte, tek bir örgüt tarafından tek başına yapılamayacak işleri topluluk olarak birlikte daha fazla ilerleme kaydederek yola devam ediliyor. Şimdi IBM, IBM Q Network’ü aracılığıyla, kuantum bilgisayar ile pratik iş dünyası ve bilimsel uygulamaları araştırıp, güç ve performans arttıkça sistemleri daha erişilebilir hale getirmek için gerekli araçları geliştirmeye çalışacağı işbirlikçiler ile alanını oldukça genişletti. Bu işbirlikçilerden biri, kuantum bilgisinin ticaret stratejileri, portföy optimizasyonu, varlık fiyatlandırması ve risk analizinin zorluklarını nasıl ele alabileceğini keşfedecek finansal hizmetler lideri JPMorgan Chase. IBM, Kuantum hesaplama kadar heyecan verici bir teknoloji geliştirmek için JPMorgan Chase ve diğerleri gibi endüstri liderleriyle birlikte çalışıyor.

IBM’in kuantum alanını geliştirmek için akademinin kesinlikle kritik bir rol oynadığının farkında olduğu belirtiyor. Profesör ve öğretmenleri her zaman IBM Q deneyiminin çekirdek bir fonksiyonu halinde tutmak için, topluluktaki öğrencileri ve profesörleri şu konularda resmi olarak ödüllendireceklerini açıkladılar.

Ders kitabı için ders materyali geliştirme
Quskit’li Jupyter Notebook derslerini oluşturma
QISKit SDK’ye özel kod modüllerine katkı sağlama
QISKit’ten faydalanan bilimsel bir makale yayınlayan öğrencilere (açık kaynakta katkıda bulunacak)

Şu anda, kuantum bilgisayarların şu anda zorlanmayan önemli problemleri çözmek için net bir hesaplama avantajı sunduğu bir geleceğe hazırlanabildiğimiz bir dönemdeyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*