Dünyanın En Eski Video Oyunu : Tennis for Two

Dünyanın en eski video oyunu nedir?

Dünyanın en eski video oyunu için 62 yıl önceye gidiyoruz. Bir grafik ekran kullanan ilk bilinen elektronik oyun olan ve böylece dünyanın en eski video oyunu olan Tennis for Two oyununu incelemeye başlıyoruz.

Dünyanın en eski video oyunu 18 Ekim 1958 tarihinde William Higinbotham ve Robert Dvorak tarafından geliştirilen Tennis for Two oyunudur. Tennis for Two osiloskop kullanan bir Donner Model 30 analog bilgisayarda geliştirilen bir grafiksel ekran kullanan ilk elektronik oyun geçmektedir. Higinbotham ve Dvorak oyunu, çalıştıkları Brookhaven Ulusal Laboratuvarı ziyaretçilerine göstermek için geliştirdiler. Oyun, laboratuvarın yıllık ziyaretçi gününde sadece iki kez gösterildi. Yüzlerce ziyaretçi beğenilerine sunulduğunda oyunu oynamak için sıraya girerken, onlarca yıldır oyun hakkında çok az şey biliniyordu.

-Oyunun Ziyaretçilere Gösterilmesi

Tennis for Two oyunu, gösterinin yıldızı oldu, katılımcıların ve hatta Higinbotham’ın kendisinin şaşkınlığına dönüştü. Katılımcılar küçük bir analog bilgisayar kullanarak, iki düğmeyi ayarlayabilir ve bir osiloskopta tenis oyunu simüle eden bir düğmeye basarak oyunu oynayabiliyorlardı.  Aslında, bu oyun 14 yıl sonra ortaya çıkacak olan hit oyun Pong’un erken bir versiyonuydu. Bilindiği kadarıyla aralarında organik bir bağ yoktur. Oyunun tasarlanması sadece saatler sürdü ve bu büyük bir başarıydı. Higinbotham bu duruma çok sevindi, çünkü küçük denemesi tam olarak uğraştığı şeye ulaştı; sıkıcı bir olayı canlandırmak. Birçok kişi sorduğu ilk video oyunu neden icat edildi? sorusunun birçok yanıtı var, bu sorunun en doğru cevabı dünyaya neşe ve eğlence getirmek olabilir.

William Higinbotham, bilimin savaş ve yıkımdan ibaret olmadığını göstermek için video oyunları icat etti. Dünyaya ölüm, sefalet ve kaos getiren nükleer bombanın tasarlanmasına yardımcı olmuştu.Aynı zamanda dünyanın önde gelen eğlence biçimlerinden biri olan video oyunlarının babası olarak kabul edilmektedir.

Oyuna gelince oyun tarihinin önemli bir parçası olan Tennis for Two, üzücü bir şekilde parçalara ayrıldı, parçaları diğer projelerde kullanıldı ve tüm kalıntıları yok edildi ve geçmişin başka bir kayıp kalıntısı haline geldi.

Yine de hikaye devam etti ve bu noktadan sonra video oyunu endüstrisi büyük bir hızla büyümeye devam etti ve yıllar geçtikçe ivme kazandı.

Daha çok teknoloji tarihi ile ilgili yazı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynaklar:
-https://thisdayintechhistory.com/10/18/the-worlds-first-video-game/

1 geri izleme / bildirim

  1. İlk Türk Video Oyunu: Barbaros (1986) - Teknoloji İncelemeleri

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*