IBM Öncü Bir Kuantum Makinası Duyurdu

Araştırmacılar çok karmaşık kuantum bilgisayarını inşa ettiler, bilgi işleme sürecinde yeni ve güçlü bir yol izleneceğinin sinyalini verdi.

IBM, 50 kuantum biti -veya qubits- işleyen bir kuantum bilgisayarı ilan etti. Şirket ayrıca bulut bilgi işlem platformu aracılığıyla 20 kbit sistemini de hazırlıyor.

IBM, Google, Intel ve Rigetti adında bir San Francisco merkezli bir startup şu anda kullanışlı kuantum sistemleri oluşturmak için yarışıyor. Bu sistemler, bilgiyi kuantum fiziğinin karşıdönüşkül niteliğini kullanarak geleneksel bilgisayarlardan farklı bir şekilde işlemektedir.

Bu açıklama, kuantum bilgisayarın ortak kullanıma hazır olduğu anlamına gelmiyor.IBM’in geliştirdiği sistem, başkaları tarafından inşa edilenler gibi son derece titiz ve kullanımı zor.Hem 50 hem de 20 kbit sistemlerde, kuantum durumu 90 mikrosaniye boyunca muhafaza edilir, bu değer endüstriyel bir bilgi için geçerlidir.

Bununla birlikte, 50 qubits, pratik kuantum bilgisayarlara doğru ilerleyen önemli bir dönüm noktasıdır. Bu zamana kadar ki inşa edilen diğer sistemlerin sınırlı yetenekleri vardı ve sadece geleneksel bir süper bilgisayarda da yapılabilen hesaplamaları yapabiliyorlardı.50 qubits’lik bir makine, kuantum teknolojisi olmadan taklit edilmesi oldukça zor olan şeyleri yapabilir. Normal bilgisayarlar bilgiyi 1 ya da 0 olarak saklarken, kuantum bilgisayarlar bilgileri farklı işlemek için iki fenomenden (dolaşma ve üst üste binme) yararlanır. IBM’e AI ve kuantum hesaplamayı yönlendiren Dario Gil, MIT Technology Review’a verdiği demeçte, “Bununla gurur duyuyoruz; Bu büyük çaplı bir anlaşma” dedi. Gil, Washington’daki IEEE Industry Zirvesi’nde Bilişimin’in Geleceği konusunda bu duyuruyu yapmıştı.

IBM’in kuantum hesaplamada hikayesi var. Şirketin araştırmacıları, kuantum bilgi işleme alanının yaratılmasına yardımcı olmuş ve onlarca yıldır bu alandaki temel araştırmaları takip etmiştir. İlk olarak, kuantum bilgisayarları bulut yoluyla erişilebilir hale getirerek ve ilgili yazılım araçlarını geliştirerek yararlı kuantum sistemlerine doğru önemli ilerleme kaydetmiştir ve ikincisi basit bir makinanın bile kimya gibi alanlarda nasıl faydalı işler yapabileceğini kanıtlamasıdır.

IBM de kuantum bulut yazılım sistemine bir yükseltme yapacağını açıkladı.Ancak bu bir duyuru, belki de dikkatli bir şekilde sonuçları beklenmelidir.Maryland Üniversitesi’nden profesör olan Andrew Childs, IBM’in sisteminin ayrıntılarını hakemli bir dergide yayınlamadığına dikkat çekiyor.”IBM’in ekibi harika ve açıkça görüldüğü üzere bu konuda ciddidirler, ancak ayrıntılara bakmaksızın yorum yapmak zor” diyor.

Kaynaklar:

-https://www.technologyreview.com/s/609451/ibm-raises-the-bar-with-a-50-qubit-quantum-computer/
-https://www.research.ibm.com/ibm-q/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*