İlk Türk Video Oyunu: Barbaros (1986)

İlk Türk Video Oyunu

Ülkemizin oyun tarihine bakacak olursak ilk Türk video oyunu olarak Barbaros oyununun adına ulaşıyoruz. Ulaşılabilen bilgiler ışığında ilk Türk video oyunu Barbarosu inceliyoruz.

Ülkemizin ilk video oyunu için 1986 yılına gidiyoruz. Üzerine çok fazla kaynak olmayan ve varsayımlarla adına ulaşılan Barbaros Oyununa başlıyoruz. Oyun türü olarak bazı sitelerde kumar – çeşitli olarak türü belirtilen oyun görsellerden anlaşıldığı kadarıyla adını ünlü denizci Barbaros Hayreddin’den alıyor. Rivayetler sonucu oyunun UFO Software tarafından geliştirildiğine ulaşıyoruz. Bazı bilgilere göre UFO Software’in Almanya’da kurulmuş bir şirket olup toplamda iki oyunu olduğu söyleniyor. Bazı rivayetlere göre ise İstanbul Suadiye’de bulunan UFO Bilgisayar’ın UFO Yazılım olarak bu oyunu çıkardığı rivayet ediliyor.

İlk Türk Video Oyunu Yapımcısı Ufo Bilgisayar'ın Commodore dergisinde bir reklamı
Ufo Bilgisayar’ın Commodore dergisinde bir reklamı

Bir taraftan Commodore dergisinde yayınlanmış bir reklamda oyunun girişinde çıkan numara ile aynı numaraya sahip İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunan UFO Bigisayar adlı bir firmanın olduğu görülüyor. Oyunun bu bu şirketlerin hangisinden çıktığı kesin olmamakla beraber bu rivayetlerde bahsedilen şirketler arasında organik bir bağın olup olmadığı malesef bilinmiyor. Kaynaklardan ulaşılabilen en eski oyun olan Barbaros, yayınlanması üzerinden yaklaşık 30 yıl geçtiği için hakkında bilgi bulunması çok zor bir oyun olarak Türk oyun tarihinde yerini alıyor.

 

 

Commodore64 ve Barbaros Oyunu

Barbaros oyunu Commodore64 platformu için geliştirilmiş bir oyundur. Commodore64 emulatörleri aracılığı ile oyunun ROM dosyası bulunursa oynanabilmektedir. Commodore64 oyunları hakkında listeler tutan siteler üzerinde de pek bilgi bulunmayan oyunun yazılımcılarının kim olduğuna dair bir bilgide bulunmamaktadır. Commodore64 fanları tarafından oluşturulan yazılım ve oyunların tutulduğu

İlk Türk Video Oyunu
Barbaros oyunu içinden bir görsel

Commodore64 kullanıcıları sitelerinde listelerde görebildiğimiz bu konu hakkında daha detaylı bilgi ve ROM dosyasına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu ulaşılan bilgiler ışığında dünya’nın ilk video oyunu olan Tennis for Two oyununun 1958 yılında çıktığını varsayarsak tam 28 sene sonra 1986 yılında çıkan Barbaros oyunu bize Türkiye’nin oyun tarihinin dünyadan çok geç olmadığını ve Türk oyun tarihinin çok eskiye dayandığını gösteriyor.

Dünya’nın ilk Video Oyunu ile ilgili yazıyı bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Diğer teknoloji tarihi yazılarımızı bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Diğer oyun yazılarımızı bu link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*