VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

Vpn Nedir Ne Amaçla Kullanılır?

VPN nedir? Ne işe yarar? Corona virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla alınan en etkili tedbirlerden biri olan sosyal izolasyonu uygulamak için mümkün olan her sektörde home-office (evden çalışma) modeline geçilmesi ile birlikte şirketlerin verilerini korumak için hızlı bir şekilde düzenlemeler yapması gerekti. Bu sebepten ötürü, Corona virüsü sürecinde VPN kullanımı arttı.

VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar.

VPN Nedir?

VPN teknolojisi hem bireylerin hem kurumların cihaz trafiklerini kullanılan ağ üzerinde güvence altına alan bir teknolojidir. 1996 yılında Microsoft bünyesinde iki bilgisayar arasında oluşturulan sanal özel ağ ile ortaya çıkan VPN, günümüzde iki çeşide sahiptir: Remote Access VPN ve Site to Site VPN. Remote Access VPN, uzaktan erişim sağlayan VPN çeşididir. VPN programları, uzaktan çalışanlar, home-office çalışanlar bu VPN türünü kullanmaktadır. Site to Site VPN ise birbirine uzak ofisler veya şirketler arasında kullanılmaktadır.

VPN nasıl çalışır? Modern VPN programlarında VPN kullanılan cihaz ve VPN sunucusu arasında Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP), OpenVPN, İnternet Anahtar Değişim Protokolü/İnternet Protokol Güvenliği (IKev/IPsec), İkinci Katman Tünelleme Protokolü (L2TP) gibi tünelleme protokolleri aracılığıyla sanal bir ağ oluşturulur. Bu ağa giren ve çıkan her paketi Veri Şifreleme Standardı (DES), Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), Blowfish, Twofish gibi şifreleme yöntemleri ile şifrelenir.

Bu tünele giren ve çıkan veri paketlerinin kimliği doğrulandığı için erişim yetkisi olmayan üçüncü partiler bu tünele erişim sağlayamaz. Tünelden çıkış yapan her veri paketinin taşıdığı internet protokol (IP) adresi VPN sunucusunun IP adresi ile maskelenir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN teknolojisi sayesinde home-office çalışanlar şirket ağına güvenli bir şekilde bağlanarak kurumsal veri ve bilgilerin ortak internet altyapısı üzerinde güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlayabilir.

Bireysel VPN kullanımında kişisel veri ve bilgileri içeren veri paketlerinin ağ içinde şifreli bir şekilde seyahat eder. İnternet servis sağlayıcısı başta olmak üzere ağdaki üçüncü partiler çevrimiçi aktivitelerinizi göremez. IP adresi maskelendiği ve değiştiği için erişim engelleri aşılabilir. IP adresi her web site ile paylaşıldığından dolayı VPN ile gerçek fiziki konum internetten gizlenmiş olur.

Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, Nature Communications tarafından yayınlanan çalışmada anonim olan demografik veriler üzerinden bile bireylerin gerçek kimliklerinin tespit edilebileceğini gösterdiğini belirtiyor.

İnternet ile paylaşılan veri ve bilgilerin anonim tutulmasının yanında güvende tutulması da bu yüzden büyük önem taşıyor. Üçüncü parti çerezler, demografik verilerin yanında çevrimiçi aktiviteleri de takip ettiği için tarayıcıların sık sık üçüncü partilerden temizlenmesi gerekiyor. Buna ek olarak, tarayıcıda VPN eklentisi, uBlock Origin ve Privacy Badger eklentilerini kullanabilirsiniz.

VPN sayesinde erişim engellerinin aşılmasının yanında değişen IP adresi ile o konuma bağlı yeni içeriklere de erişilebilir. Örneğin, VPN ile ABD’den internete bağlanıldığında ABD içerikleri izlenebilir. Netflix ABD içerikleri, Hulu, Showtime gibi platformların içeriklerini VPN ile izleyebilirsiniz. Bunun yanında, online oyun oynarken VPN kullanarak DDoS saldırılarına karşı korunabilirsiniz. Kendi ülkenizde daha yayınlanmamış online oyunları VPN ile oynayabilirsiniz. Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN ile kotanız etkilenmeden online oyun oynayabilir veya yüksek çözünürlüklü videolar izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VPN programları ile ihtiyaç duyduğunuz gizliliğe ve güvenliğe erişemeyebilirsiniz. DNS sızıntısı problemi yaşayabilirsiniz. Ücretsiz VPN programları çevrimiçi aktivitelerinizi üçüncü partilere satarak finansal kazanç da elde ediyor olabilir. Verilerinizin gizliliği ve güvenliği için VPN kullanırken, verilerinizi üçüncü partilere satıyor olabilirsiniz. Bu yüzden ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının.

Diğer teknoloji ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*