HarmonyOS Rekor Kırdı

HarmonyOS Rekor Kırdı Mı?

Huawei tarafından geliştirilen HarmonyOS rekor kırdı. İşletim sistemi, piyasaya sürülmesinden bu yana ciddi bir kitle yakaladı. 

Amerika’nın koyduğu ambargodan sonra Google Android’e alternatif olarak Huawei tarafından geliştirilen HarmonyOS Haziran ayında piyasaya sürülen HarmonyOS 2.0 ile indirme rekorunu kırdı. Şirketin aylık yayınladığı bir rapora göre, Huawei tarafından Android alternatifi olarak geliştirilen HarmonyOS işletim sistemi, piyasaya sürülmesinden bu yana ciddi bir kitle yakaladı. Güncellemeyi 2 Haziran’da yayınlayan Huawei, sadece ilk haftada 10 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı. Şimdi, bir aylık aradan sonra, son rakamlar açıklandı.

Çin’deki Huawei sahipleri tarafından kullanılan HarmonyOS 2.0, bir ayda 30 milyon kullanıcıya ulaştı ve kendi alanında HarmonyOS rekor kırdı. Hedeflerine doğru istikrarlı bir ilerleme kaydeden Huawei, bu rakamın yıl sonunda 300 milyona ulaşmasını umuyor.

HarmonyOS 2.0 güncellemesi 30 milyon kişi tarafından indirildi

Huawei’nin yeni işletim sistemi HarmonyOS, şirketin vaatlerine göre yıl sonuna kadar 200 milyon cep telefonu ve tablet, 100 milyon ev aleti ve diğer teknolojik ürünler dahil olmak üzere 300 milyon kullanıcıya ulaşacak. Öte yandan, Çinli teknoloji üreticisi yeni işletim sistemi, kararlı hale geldiğinde ve yeterli kitleye ulaştığında diğer üçüncü taraf üreticiler tarafından kullanılabilecek. Ancak bunun içinde şirketin Apple, Google ve Microsoft tarafından domine edilen işletim sistemi pazar payının en az yüzde 16’sını yakalaması gerekecek.

Şu anda piyasadaki popüler işletim sistemlerinin çoğu pazar payının yüzde 16’sını aştı. Aslında, araştırma şirketlerinden StatCounter’ın son verilerine göre;

  • Google’ın Android işletim sistemi %40,63
  • Apple’ın iOS işletim sistemi %16,26
  • Windows’un pazar payı %31,94

Huawei’nin hedefi HarmonyOS işletim sistemi ile yukarıdaki pazar paylarını yakalamak. Yıl sonuna kadar bu rakama ulaşmak çok zor olmayacak gibi görünüyor. Çünkü bir ayda 30 milyon kullanıcı yakalayan Huawei, muhtemelen yıl sonuna kadar bu sayıyı 300 milyona artırarak belirlenen pazar payına ulaşacak. Bu şekilde Google ürünlerini kullanamamasının verdiği zararı telafi etmeye çalışacak. Dünyanın en çok telefon satan firması olmak için emin adımlarla ilerlerken Google krizi ile beraber diğer rakiplerinin gerisinde kalmaya başlamıştı. Google Android’e rakip çıkardığı HarmonyOS’un hedeflerine emin adımlarla gitmesinin işletim sistemleri pazarına etkisini zamanla göreceğiz.

Diğer işletim sistemleri yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer teknoloji yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*