HC-SR04 Ultrasonik Sensörü İncelemesi

HC-SR04 Ultrasonik Sensörü İncelemesi Nedir?

Temel elektronik devrelerde sıkça karşımıza çıkan HC-SR04 Ultrasonik Sensörü incelemesi yazısında temel özelliklerine değineceğiz. HC-SR04 Ultrasonik Sensörü incelemesi, sensör ve geliştirme kartları bağlantılarını kapsamaktadır.

Ultrasonik mesafe sensörleri, ultrasonik dalgalar kullanarak kaynak ve hedef arasındaki mesafeyi ölçmek için tasarlanmıştır.Ultrasonik dalgalar kullanmamızın sebebi kısa mesafelerde nispeten doğru sonuçlar verir ve insan kulağı tarafından duyulmadığı için rahatsızlıklara neden olmazlar. HC-SR04 sensörü bir adet ultrasonik verici ve bir adet ultrasonik alıcıya sahiptir. VCC, GND, TRIG ve ECHO olmak üzere 4 dört adet bacağı bulunmaktadır. VCC bacağı 5V verilerek sensörün çalışması için gerekli gücün verildiği bacak, GND topraklama, TRIG tetikleme yapılan ve ECHO değerlerin okunduğu bacaktır. ECHO bacağından dijital değerler alınmaktadır. Matematiksel işlemler ile analog sonuçlar alınabilmektedir.HC-SR04 mesafe sensörü 5V ile çalışmaktadır. ECHO bacağı çıkış 5V vermektedir.

HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü 2cm ve 400cm aralığında en sağlıklı sonuçları vermektedir. Yunus ve yarasaların iletişim ve hareket etmelerinden esinlenilerek oluşturulan bu sensör aracın önüne koyularak aracın önüne çıkan engellerin tespitinde kullanılacaktır.

Bu mesafe sensörü başlangıç seviyendeki arduino ve raspberry pi projelerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir sensördür. Kolay kullanımı ve basit kodlama sayesinde küçük basit otonom araçlarda çokça kullanılmaktadır. Ayrıca direk bu sensöre uyumlu araçlara takılabilecek parçalar kolayca bulunabilmektedir. 9g servo motor kolayca bu sensörü hareket ettirebilmektedir.

HC-SR04’ün çalışmasını inceleyeceğiz.

  1. TRIG girişine tetik sinyali sağlanır, en az 10 mikrosaniye de bir HIGH sinyali gönderilir.
  2. Bu, modülün sekiz adet 40KHz ultrasonik atış iletmesini sağlar.
  3. Modülün önünde bir engel varsa, o ultrasonik dalgaları yansıtacaktır.
  4. Sinyal geri gelirse, modülün ECHO çıkışı, ultrasonik sinyal gönderimi ve alımı için geçen süre boyunca HIGH olacaktır. Darbe genişliği, engelden sensöre olan mesafeye bağlı olarak 150μS – 25mS arasında değişir ve engel yoksa yaklaşık 38ms olacaktır.

HC-SR04 Ultrasonik Sensörünün Raspberry Pi İle İletişimi yazısına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Diğer nesnelerin interneti yazılarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sensörler ve geliştirme kartlarının bağlantıları ile ilgili çeşitli makalelere bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*