Rise of Nations (2003) Oyun İncelemesi

Rise of Nations: Extended Edition LAN Bağlantı Sorunu Nasıl Çözülür?

Yazımızda oyun incelemesi olarak eski bir strateji oyunundan bahsedeceğiz. Rise of Nations (2003) oyun incelemesi ile oyunun oynanışı, hikayesi ve belirli mekanikler hakkında bilgiler vereceğiz. Rise of Nations (2003) oyun incelemesi ve oyun hakkında bilgilere başlıyoruz.

Rise of Nations, Big Huge Games tarafından geliştirilen gerçek zamanlı strateji video oyunudur. Microsoft Windows için Mayıs 2003’de Microsoft Game Studios tarafından yayınlandı. Rise of Nations temelde diğer benzer türde oyunlar gibi bir üst ile başlayıp hammadde ve askeri binalar kurarak rakip oyuncuların topraklarını fethetme üzerine kurulu bir oyundur. Oyunda yeni şehirler kurularak sınırlar genişletilebilir. Şehirlerin önemi oyunda fazla olduğu için, düşman saldırısında şehirler yok edilmezler, onun yerine belli bir süre asimile edilene kadar tarafsız kalırlar, ardından eğer geri alınamamışsa düşman kontrolüne geçerler ve bu da oyunun gerçekçiliğini arttırır. Ayrıca oyunda yapılan şehirler değiştirilebilir ve böylelikle fethedilen yerlerden istenileni başkent yapılabilir. Kurulan veya fethedilen şehirlerde çeşitli binalar kurarak şehirlerin etki alanları arttırılabilir ve şehirden gelen hammadde sayısının katlanması sağlanabilir. Örneğin market kurulan şehirlerden daha fazla altın gelmesi veya üniversite kurulan şehirlerden bilgi gelmesi örnek gösterilebilir.

-Kaynaklar ve Askeri Mekanikler

Oyunun içinde Food(Yiyecek), Wood(Odun), Metal(Metal), Oil(Petrol) ve Knowledge(Bilgi) olmak üzere 5 farklı kaynak bulunmaktadır. Food, şehirlere kurulan tarlalardan denizde balıkçılık gibi yerlerden elde edilebilir. Odun ormanların yanına kurulan ormancı kamplarından, Metal dağ eteklerine kurulan madenlerden, Petrol oyunda belirtilen petrol kuyularında ve Bilgi üniversitelerden elde edilebilir. Bu kaynakların işlenip arttırılması içinde çeşitli binalar vardır, bu binaların kurulduğu şehirlerde üretimler daha çok artarak oyuncuya katkı sağlanmaktadır.
Oyunun temel askeri binaları piyade birimleri, atlı birimleri, kuşatma birimleri üretimi için kullanılmaktadır. İlerleyen seviyelerde atlı birimlerinin üretimi tank birimlerine dönmektedir. Ayrıca deniz ve hava birimlerini üretebileceğiniz binalar açılmaktadır. Her birimin güçlü ve zayıf olduğu birimler bulunmatadır, bu sebeple daha dengeli bir ordu kurulumu yapılmalıdır. Şehir kuşatmalarında şehri aldıktan sonra şehir tarafsız olduğunda asimile olma süresinin sonuna kadar şehri elde tutmak gerekir. Bu olayda kuşatma savaşlarını diğer savaşlara göre daha zorlaştırmaktadır.
Oyunun tek oyunculu ve çok oyunculu modları bulunmaktadır. Çeşitli programlar üzerinden ve lobby oluşturarak arkadaşlarınızla oynama imkanınız bulunmaktadır.

Rise of Nations’da çok karşılaşılan lan bağlantı hatası çözümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Rise of Nations hilelerine buradan ulaşabilirsiniz.
Oyunun steam sayfasına buradan ulaşıp satın alabilirsiniz.

*Kaynaklar
https://riseofnations.fandom.com/wiki/Cheats
Rise of Nations – Vikipedi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*